Uvítejte změnu aneb přechodový rituál

O co se jedná?

V našich životech jsou období, která v sobě mají hluboký význam a potenciál pro velkou změnu. Pro tato období jsou vhodným nástrojem tzv. přechodové rituály. Existuje spousta situací, ve kterých máme pocit nových začátků. V naší kultuře máme bohužel málo takových rituálů, které by nás k tomuto přerodu vědomě vyprovodily a provedly nás skrze něj. A přitom si zasloužíme svůj přerod oslavit a vědomě jej prožít.

Hodí se především:

  • V přechodu z dětství do dospělosti
  • V přechodu z jedné školy do druhé
  • V období maturity
  • Při stěhování se na nové místo
  • Když chystáme svatbu
  • Když se chystáme na příchod dítěte
  • V období narozenin
  • Po úmrtí blízké osoby

Individuální Přechodové rituály

Tento typ rituálů „šiji na míru“, tzn. že na základě individuálních informací, které od Vás obdržím, Vám sestavím celý průběh setkání. Cena je dohodou.

Recenze:

„Anežka nás s přítelem provedla přechodových rituálem TAMAMI (z ženy na matku a z muže na otce). Byl to velmi silný zážitek s hlubokým pohnutím v mém nitru. Rituálu předcházela příprava, kdy jsme se zamýšleli nad zajímavými tématy, které mě dokázala zavést do šířek i hloubek různých myšlenek. Uvědomovala jsem si, jak mě ty staré myšlenky svazují a ty nové formují a ladí tak, aby to mohlo vše lépe fungovat mezi mnou, přítelem a dítětem. Práce Anežky byla velmi profesionální. Moc se mi líbilo, jak dokáže vytvořit výbornou atmosféru soukromý a dát prostor pro jakékoli prožívání. A to i bolestivé nebo nepříjemné zážitky, které se také objevovaly při některých fázích rituálu, krásně podpořila, takže se uvolňovaly velmi snadno a lehce. A ještě v souvislosti s tím, že měla při skoro všech částech rituálu šátek na očích, si člověk opravdu dovolil jít do hloubky a pouštět to ze sebe ven. Užili  jsme si s přítelem spousta silných radostných a intimních momentů, ke kterým se při byť sebekrásnějším sdílení nedostaneme. Velmi nás to propojilo a sblížilo. Rituál byl moc hezky koncipován a práce Anežky je pro mě hlubokou studnou dobrých nápadů a její vedení rituálu je opravdu tak něžné, že jsem nakonec měla pocit, jako kdyby tam s námi ani nebyla.“
Narayana

Skupinové Přechodové rituály

Zaměřuji se především na přechodové rituály Menarché - v řečtině znamená začátek. Je označením pro první menstruaci a prvotní začátek menstruačního cyklu u dívek. Po dohodě lze zorganizovat i jiný typ skupinového rituálu.

 

Luna v lůně Menarché

Přechodový rituál pro dívky ve věku 10-14 let a jejich maminky

 

Proč Přechodový rituál z dívky na ženu?

Ráda bych, aby byl v naší společnosti menstruační cyklus chápán, jako něco víc, než jen biologický proces.
Menstruace se ještě dodnes chápe, jako něco nepříjemného. Kolik žen prožilo svoji menstruaci jako něco děsného, protože nevěděly, co mají čekat. Nebo protože znaly pouze klinické detaily, které jsou dobré, ale nikterak nepřipraví ženu na to, co může během každé fáze pociťovat. Kolik dívek v současné společnosti mělo skutečně pocit, že se jim dostalo daru ženství a že dostaly pokyny, jak s touto zkušeností žít a rozvíjet se?


Co je třeba vědět?

Luna v lůně je pro dívky, které již menstruační cyklus prožívají i pro dívky, které jej teprve očekávají. Po zaslání zálohy Vám bude emailem zaslán seznam věcí, které budete potřebovat. Rituál se odehrává v přírodním prostředí. Na základě objednávky lze Lunu v lůně mít na 1den nebo na víkend. Min.účast tohoto skupinového rituálu je dvě na dvě, tzn. 2 maminky + 2 dcery.

Cena:

Pohybuje se v souvztažnosti počtu účastníků a místem uskutečnění. Pro více informací mne neváhejte kontaktovat.

Recenze:

„Neměla jsem žádná očekávání a byla jsem mile překvapená. Dost se mi líbily taneční partie a i šamanská cesta do svého lůna. Byla jsem překvapená, jak moc se mě to citově dotklo, objevilo se mi téma připoutanosti a pouštění Nelinky do světa. Jsem vděčná, že jsem mohla strávit takto soukromě čas pouze s Nelinkou, dost jsme si to užily. Myslím, že bylo i super, že jsme byly pouze tak malá skupinka, že to bylo takové rodinné. Díky moc.“
Jitka Havlíčková


„Všechno se mi moc líbilo, ale nejvíc asi výlet k potoku a taky hry na začátku. Akce mě velmi bavila a myslím si, že jsme se všechny dobře skamarádily už hned na začátku. Rituál bych si klidně s radostí zopakovala.“
Nela Havlíčková, 12 let
„Chtěla jsem projít rituálem, který by mi v této chvíli pomohl. A ani jsem netušila, že takový rituál existuje. A tak přicházím vlastně na tomto místě k názvu mého psaní: “Medicinal Walk Home.” Našla jsem si průvodkyni, ona se mi vlastně vyjevila. Žena, která mi bude nápomocna a bude mne provázet tím, čemu se říká “přechodový rituál.”
Na samém počátku, telefonické hovory, jsem měla úkol, stanovit si záměr mého rituálu, proč jím chci projít a nechat vykrystalizovat slova, která budou klíčová a budou mě rituálem provázet. To nebylo pro mne těžké. Věděla jsem co cítím, proč to tak cítím a kam chci dále směřovat. Průvodkyně mi řekla, “jakmile jsi se rozhodla, proces léčení se již spustil. Od této chvíle spolu pracujeme, i když na dálku.” tento fakt byl pro mne utěšující, protože i já jsem si na ni často vzpomněla a to mě vždy přivedlo zpět k mému záměru. Síla myšlenky je silná Tato práce na dálku trvala dva týdny a rituál měl vyvrcholit mým odjezdem mimo Brno. Na místo, kde jsem před tím nebyla, jen jsem o něm slyšela.
V den odjezdu jsem se se svojí průvodkyní setkala. Několik hodin jsme hovořily, rozkličovávaly jsme myšlenky, slova, city a pocity a hledaly další hlubší záměr a podstatu, na kterou se budu během pobytu zaměřovat. Dostala jsem úkoly, měla jsem s sebou pár věcí spojené s rituálem a které měly pro mne význam a takto vybavená jsem vyrazila na místo námi zvolené. A bylo to nádherné místo. Hned jsem cítila, že jsme dobře vybraly a rituál bude pokračovat tam, kam má. Místo samo o sobě mělo silnou energii. Zabydlila jsem se. Pan majitel mi zatopil v kamnech, uvařila jsem si polívku, zabalila jsem se do deky, sedla jsem si na venkovní posezení a dala se do prvního úkolu. Psala jsem dopis. Komu a proč není důležité, důležité bylo tímto procesem projít. Vypsat vše na papír, emoce, potřeby, odpuštění, přání a poděkování. Venku pršelo, spíš jemně poprchávalo, čaj mě hřál a tužka běžela po papíře. Jeden plnější než druhý. Až jsem došla ke konci psaní, a tam začal můj další úkol. Vydat se na “medicinal walk”. Měla jsem za úkol najít vodu, pustit dopis po vodě, použít element vody k očistě. Zároveň jsem měla použít element země, aby přijal můj dar. Moje rozloučení s Virginií. Než jsem se ale vypravila na svůj “walk”, měla jsem ještě jeden úkol a to připravit prostor, ve kterém jsem po necelé dva dny měla přebývat. Očistila jsem ho šalvějí, zapálila svíčky a vystavila jsem si věci, které jsem s sebou přivezla, ke kterým chovám blízký cit. V chatě zavládl inspirující pocit a já jsem mohla vyrazit na svůj “walk.”
Rituál měl pak další pokračování, společná meditace na dálku před spaním a práce s energií po mém navratu, kterou provedla moje průvodkyně. Dokončila rituál. Krásnou prací a sladkou tečkou na závěr.
Naďa